O nas

Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa powstało w 2002 roku. Jako pierwsza organizacja pozarządowa zajęła się adaptacją terenu „Międzyrzeckich Jeziorek” pod katem szkoleń, wypoczynku i rekreacji. Siedziba mieści się w Międzyrzecu Podlaskim przy ulicy Zahajkowskiej 44C. 

Głównym celem statutowym jest krzewienie tradycyjnego wychowania żeglarskiego i morskiego poprzez upowszechnianie wiedzy i kultury marynistycznej. 

Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa "Stanica" stawia przede wszystkim na sporty wodne i zainteresowanie tą formą aktywności międzyrzeckie dzieci i młodzież, jednym z elementów jest szkółka żeglarska, która cieszy się dużym powodzeniem. Dzieci i młodzież zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną, na różnego rodzaju szkoleniach nie tylko na "Międzyrzeckich Jeziorkach”, ale również rejsach po Mazurach i Morzu Bałtyckim. Stowarzyszenie jest członkiem Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego oraz autoryzowaną szkołą żeglarstwa jedyną na Lubelszczyźnie zrzeszoną w International Sailing Schools Association z siedzibą w Londynie. Stowarzyszenie prowadzi szkolenia i egzaminy na certyfikaty i patenty żeglarskie oraz motorowodne. 

O początku powstania stowarzyszenie cyklicznie organizuje Festyny Żeglarskie dla mieszkańców Międzyrzeca i okolic, w którym kładzie nacisk na zagadnienia bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą, poprzez konkursy i pokazy udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego. Od kilku lat podczas festynów organizowana jest zbiórka krwi i rejestracja dawców szpiku kostnego przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Jest organizatorem wielu koncertów i imprez plenerowych dla mieszkańców miasta. W oparciu o swoją bazę w okresie letnim stowarzyszenie organizuje biwaki i zielone szkoły dla dzieci i młodzieży z międzyrzeckich szkół. Działa również baza noclegowa. W ofercie stowarzyszenia są rejsy morskie organizowane po morzach całej Europy. 

Bardzo ważnym elementem w działalności jest bezpieczeństwo, jako pierwsi zakupili półautomatyczny defibrylator AED z elektrodami dla dzieci i dorosłych, ratunkową łódź motorową typu RIB z 50 - konnym silnikiem oraz krótkofalówki do utrzymania łączności w akcjach ratowniczych. Jest to priorytet w prowadzonych zajęciach, szkoleniach oraz w wypożyczalni sprzętu wodnego. 

 Oprócz regat żeglarskich i motorowodnych eliminacji Mistrzostw Polski stowarzyszenie organizowało zawdy sportowe rangi międzynarodowej, Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasie JT-250 i Motorowodne Mistrzostwa Świata w klasie GT-30.