Lista rzeczy na rejs morski - dla załogi

Co wziąć na rejs morski?

Ten artykuł jest napisany przede wszystkim z myślą o uczestnikach rejsu. Poniżej przedstawiamy ogólny spis rzeczy, które warto rozważyć pakując się na rejs morski, a także kilka wskazówek odnośnie sposobu pakowania i przygotowania do rejsu morskiego.

Sposób pakowania

Pakując się na rejs morski należy pakować się do miękkich toreb podróżnych lub plecaków (bez metalowych stelaży), a nie do walizek, na które ciężko znaleźć miejsce na jachcie. Pakując się pamiętajmy, iż na jachcie jest ograniczona ilość miejsca. Pakując się należy również uwzględnić rodzaj transportu do portu zaokrętowania. Przykładowo lecąc samolotem należy dowiedzieć się, jaki jest największy dozwolony ciężar na bagaż do luku bagażowego (na przeloty europejskie zazwyczaj 20 kg, na loty oceaniczne 25 kg), a także jaki jest dozwolony największy bagaż podręczny (zazwyczaj jest to 8 kg). Po spakowaniu się w domu łatwo to sprawdzić, wchodząc najpierw na wadze bez plecaka, torby, a następnie z bagażem i obliczając różnicę.

Należy pamiętać również, iż do bagażu podręcznego nie można zabierać płynów w opakowaniach większych niż 100 ml, tak więc perfumy / woda mineralna / kremy do opalania trzeba spakować do bagażu głównego. Inaczej będziemy musieli zostawić je na lotnisku.

Co warto rozważyć do wzięcia na rejs?

Listy rzeczy do spakowania różnią się oczywiście w zależności od charakteru rejsu - przede wszystkim chodzi tutaj o rozróżnienie pomiędzy rejsami na wodach ciepłych (M. Śródziemne, Adriatyk, M. Karaibskie) i zimnych (Bałtyk, Morze Północne, Atlantyk). Na te ostatnie spakować należy zdecydowanie więcej ubrań ciepłych, chroniących przed wiatrem i deszczem.

Poniżej lista rzeczy, które warto rozważyć pakując się na rejs morski:

 • sztormiak - kurtka oraz spodnie sztormiakowe (nieprzemakalne) LUB w przypadku lżejszych rejsów: nieprzemakalna kurtka, chroniąca od wiatru, a jednocześnie z materiału, który łatwo się nie podrze
 • polar (grubość 100 lub 200 na wody ciepłe, 200 lub 300 na wody zimne) oraz cieplejsza bluza / sweter
 • spodnie długie – np. jeansy, jednak warto mieć przynajmniej 1 parą miękkich spodni (sztruksy, spodnie dresowe) ·         spodenki krótkie
 • T-shirty, koszulki bawełniane (cienkie, ale część z długim rękawem – chroniącym od słońca)
 • bielizna, skarpetki
 • czapka ciepła (na wachty nocne, na dni wietrzne), ew. szalik
 • czapka z daszkiem -  konieczna w przypadku regionów z intensywnym słońcem. Oprócz zabezpieczenia przed słońcem jest ochroną podczas deszczu, włożona pod kaptur (dzięki daszkowi kaptur nie opada na oczy)
 • buty - adidasy lub tenisówki (na miękkiej podeszwie, tylko w takich chodzimy na jachcie, najlepiej sznurowane), sandały, nie zabieramy na jacht butów na wysokim obcasie (niszczą pokład)
 • 1 para nieprzemakalnych butów - dobrze sprawdzają się lżejsze półbuty górskie lub lekkie kalosze na miękkiej podeszwie, trzeba jednak wcześniej sprawdzić, czy się nie ślizgają (gumowa powierzchnia, a nie plastikowa) oraz nie zostawiają ciemnych śladów na jasnym podłożu
 • rękawiczki zwykłe oraz żeglarskie (mogą być rowerowe, opcjonalnie)
 • Strój kąpielowy / kąpielówki
 • klapki pod prysznic, kosmetyczka
 • latarka (najlepiej czołówka)
 • scyzoryk
 • okulary przeciwsłoneczne (koniecznie w przypadku regionów z intensywnym słońcem)
 • krem z wysokim UV, Szminka UV
 • opcjonalnie ABC nurkowania (rurka, fajki, maska)
 • ładowarki do komórki, baterii
 • lornetka - opcjonalnie, ponieważ zazwyczaj jest na wyposażeniu jachtu
 • aparaty fotograficzne / kamery wraz z kabelkami umożliwiającymi nam ładowanie baterii oraz zgranie zdjęć na komputer
 • bilety na przejazd - lotnicze, autokarowe
 • mapkę / szczegółowe informacje o miejscu zaokrętowania

Pościel oraz ręczniki

Często zdarza się tak, że na wynajmowanym jachcie jest już czysta pościel dla całej załogi oraz świeże ręczniki. Dlatego warto skippera przed rejsem o tą kwestię spytać. Brak potrzeby wzięcia śpiworów oraz ręczników oszczędza sporo miejsca w plecaku, a świeża pościel na jachcie podnosi komfort pływania. Na czarterowanych jachtach na ciepłych morzach komplet pościel to zazwyczaj prześcieradło, poduszka, koc oraz poszewki. Koc wkłada się w poszewkę i w ten sposób powstaje lekka kołdra - w zupełności wystarczająca w większości rejsów po ciepłych morzach.

Kuchnia

Na zdecydowanej większości jachtów w standardowym wyposażeniu kuchni znajduje się pełna zastawa (talerze, szklanki, sztućce), garnki, patelnia, czajnik oraz różne elementy dodatkowe (tarki, chochle, mieszadełka), tak więc nie ma sensu zabierać ze sobą tych elementów. To co na pewno warto wziąć, to kubek termiczny. Jeśli planujemy go kupić przed rejsem (a warto, ponieważ wiele posiłków spożywa się na pokładzie), proponujemy zakupić takie z jak najszerszym denkiem oraz podklejone od dołu gumą, dzięki czemu kubki postawione na pokładzie nie ślizgają się.

Prąd 220V na jachcie

Ponieważ zazwyczaj przy okazji pakowania pada to pytanie - odpowiemy na nie już teraz: Czy na jachcie jest prąd 220V?  Na jachcie znajdują się standardowe gniazdka 220V, jednak działają one wyłącznie wtedy, kiedy jacht jest w porcie i jest podłączony do instalacji elektrycznej. Podczas płynięcia, postoju na kotwicy na jachcie gniazdka 220V na jachcie nie działają. Tak więc zabieranie ze sobą suszarek, toasterów czy laptopów warto przemyśleć, a już na pewno przedyskutować ze sternikiem.

Dokumenty

 • paszport - przed wyjazdem należy się jednak upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości jego właściciela. Paszport lub dowód powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.
 • xero strony paszportu ze zdjęciem - w przypadku zgubienia paszportu zdecydowanie łatwiej jest otrzymać tymczasowy dokument w ambasadzie okazując xero zgubionego paszportu
 • Uprawnienia żeglarskie dla osób, które takie uprawnienia posiadają
 • Książeczka żeglarska (opcjonalna)
 • legitymacja studencka (opcjonalna)

Pieniądze

Należy ustalić walutę kraju, do którego się wybieramy, a także ustalić walutę, którą zabieramy z Polski, jeśli konieczny będzie zakup lokalnej waluty. Zabieranie złotówek z nadzieją na wymianę ich w lokalnym banku jest dość ryzykowne. Większość przewalutowań dokonywanych jest z EUR (np. Chorwacja) i USD (np. Karaiby). Warto też mieć ze sobą drobne na pierwsze wydatki po przyjeździe do kraju. Ostatnio coraz częściej praktykowane jest wzięcie ze sobą kart debetowych / kredytowych, którymi dopiero na miejscu wybieramy z bankomatów lokalną walutę. Należy pamiętać jedynie aby przed wyjazdem sprawdzić wysokość opłat w swoim banku za korzystanie z bankomatów za granicą, a także limity na naszych kartach. Bank w większości przypadków przeliczająć walutę zamienia się ją po kursie sprzedaży na walutę pośrednią (EUR lub USD), a następnie na walutę lokalną. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie przewozimy ze sobą dużej gotówki.

Kalkulując pieniądze konieczne do wzięcia na rejs, należy uwzględnić:

 • pieniądze na kaucję zwrotną za jacht
 • pieniądze przeznaczone jako zrzutka do kasy wspólnej
 • pieniądze na atrakcje turystyczne, ew. posiłki w lokalnych restauracyjkach, pamiątki, przejazdy
 • zapas pieniędzy na wydatki nieprzewidziane

Ubezpieczenie turystyczne

Każda osoba wyjeżdżająca za granicę powinna być ubezpieczona od Kosztów Leczenia za granicą (KL) oraz Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW). My w Velmundi korzystamy z Allianz, który w większości przypadków bezkosztowo rozlicza naszych klientów na miejscu, ma bardzo dobre Assistance w przypadku wypadku na miejscu, a także w ramach kwoty ubezpieczenia przeznaczają 5500 EUR na poszukiwanie osób na morzu. Standardowe ubezpieczenie KL 25 000 EUR, NNW 10 000 EUR (w tym Assistance) od osoby kosztuje około 45 zł / 8 dni (na życzenie wysyłam e-mailem aktualną stawkę oraz szczegóły płatności). Często nasze załogi po prostu proszą nas o wykupienie takiego ubezpieczenia. W Velmundi możemy je również wykupić dla Państwa (po cenie Allianz, bez żadnych dodatkowych narzutów) - po przesłaniu kwoty na nasze konto wysyłamy w ciągu 1 dnia polisę w wersji elektronicznej potwierdzającą zakup ubezpieczenia, którą należy wydrukować i wziąć ze sobą na rejs.

Telefony komórkowe

Przed wyjazdem za granicę, warto sprawdzić, czy u naszego operatora mamy włączony roaming (możliwość rozmów za granicą), a także wysokość opłat za połączenia przychodzące, wychodzące oraz SMS-y. Jeszcze jedna uwaga: w przypadku próby kontaktu z zagranicy z osobami z naszej książki telefonicznej, powinny być telefony komórkowe wpisane w formacie: +48 500 500 500. To dość istotna uwaga, ponieważ większość osób w książkach telefonicznych w telefonie mamy wpisanych w formacie 500 500 500, co uniemożliwi nam kontakt z tymi osobami z zagranicy.

Źródło: http://www.velmundi.pl/pl,baza_wiedzy,lista_rzeczy_na_rejs_morski_dla_zalogi.htmlCiekawy artykuł
Co wziąć na rejs morski?
Ten artykuł jest napisany przede wszystkim z myślą o uczestnikach rejsu. Poniżej przedstawiamy ogólny spis rzeczy, które warto rozważyć pakując się na rejs morski, a także kilka wskazówek odnośnie sposobu pakowania i przygotowania do rejsu morskiego...
       
POLECAMY
© 2010 SRŻ  |  Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekt, system cms: NetCoding.pl
Ważne: Użytkowanie serwisu www oznacza zgodę na wykorzystywanie plików "Cookies". Szczegółowe informacje w Polityka plików "Cookies".